Видобуток алмазів

Видобуток алмазів

Видобуток дорогоцінного каміння - алмазів, це дуже екстремальне заняття. Їх поклади можна виявити в руслах річок, пустелях, на дні океанів, тропіках і саванах Африки і навіть за Полярним колом. До XIX століття родовища цих цінних мінералів були виявлені тільки в Бразилії, Індії і на Борнео. Трохи пізніше алмази знайшли в більш ніж 35 країнах. 25 з них досі займаються видобутком цих каменів. Але самими найбільшими здобувачами алмазів високої якості є Ангола, Ботсвана, Намібія, Росія і Південна Африка. Саме з них надходить більше 80% світових запасів алмазів.

Оскільки алмази поширені на нашій планеті нерівномірно, найбільші скупчення мінералів знаходяться в країнах Далекого Сходу, Австралії, Індії, області Полярного кола, в Сахарі і країнах Латинської Америки.Найчастіше, родовища цінних мінералів об'єднані на одній невеликій території, де і здійснюється їх видобуток.

Що стосується підводних родовищ алмазів, то найбільші з них були виявлені в прибережній смузі, що тягнеться уздовж узбережжя Південно-Західної Африки. Прибережні розсипи розробляються водолазами, вони з допомогою всмоктуючих шлангів захоплюють гравій, який відразу ж передається на судно, де згодом перевіряється на наявність алмазів. Корінні джерела цих каменів, на жаль, не були виявлені, і до цього дня.

Видобуток алмазів це дуже прибуткова і поширене заняття в багатьох країнах. Лідери по видобутку цих мінералів постійно змінюються. В останні роки першість утримує Росія.

У середині минулого століття в Якутії були відкриті корінні родовища алмазів або як їх ще називають - кімберлітові трубки. Це дало поштовх розвитку гірничорудної корпорації «Алроса», яка на сьогоднішній день є найбільшою російською алмазодобувної компанією. Її прогнозні запаси на сьогоднішній день складають приблизно 1/3 загальносвітових. А що ж стосується вже розвіданих запасів, то їх вистачить, щоб підтримати поточний рівня алмазодобича на цілих 25 років без зниження якості сировини. Запаси алмазів на родовищах, що належать корпорації «Алроса», згідно з даними, опублікованими в травні 2011 року, по російській класифікації склали 1,23 млрд. Карат, з яких 1,014 млрд. Вже доведених і 0,211 млрд. Імовірних.

Основним кар'єром, де видобуваються алмази, є Удачнінскій гірничозбагачувальний комбінат. Гірничі роботи на цьому комбінаті були розпочаті ще в далекому 1971 році. З тих пір, вже на протязі 25 років він займає лідируючі позиції з видобутку алмазів і є одним з найбільших відкритих кар'єрів світу. Згідно з даними, в 2010 році на частку Удачнінского гірничозбагачувального комбінату довелося 33,8% видобутку алмазів у вартісному вираженні.

За даними 2010 року корпорація реалізувала діамантове сировину і алмази на 3,48 млрд. Доларів, а в 2011 році виручка за продану продукцію склала 5 млрд. Доларів. Цей показник став рекордним за всю історію діяльності «Алроси». Всі основні підприємства цієї корпорації знаходяться в Західній Якутії. В кар'єрних роботах задіяно дуже велика кількість різної важкої техніки: екскаваторів, навантажувачів і самоскидів.

Найчастіше кар'єри розробляють до глибини 600 метрів, як тільки вона досягається, запаси алмазів вичерпуються, і подальша розробка родовища стає нерентабельною. Глибина залягання кімберлітових трубок становить близько 1,5 км., Тому щоб продовжити видобуток, працівникам доводиться будувати рудник.

Видобуток алмазної руди здійснюється за допомогою комбайнової проходки і вибухівки. Після цього вантажні машини забирають величезні шматки руди і відвозять їх на збагачувальну фабрику. Де починається складний і трудомісткий процес збагачення.

На початковій стадії привезені шматки породи поміщають в дробарки, після яких руда передається на млини мокрого самоподрібнення. Там під впливом води, порода подрібнюється до розміру 0,5 м і навіть дрібніше.

Наступний етап збагачення руди - це гуркіт. Своє цікаву назву процес отримав через сильного шуму. Сировина потрапляє на величезну вібруючий сито, має отвори різних розмірів. Це дає можливість сортувати шматочки породи по різних фракціях. Як тільки сировину буде розсортовані, починається головна процедура в процесі збагачення алмазної руди - рентгенолюмінесцентная сепарація.

Вона застосовується виключно до алмазів, оскільки це єдиний мінерал, який здатний люминесцировать в рентгенівських променях. Подрібнені шматочки алмазної руди рухаються по, розташованої в сепараторі, стрічці транспортера і опромінюються рентгеном. Алмаз, потрапляючи під рентгенівський промінь, спалахує, і фотоелементи відразу ж фіксують цей спалах. Після цього блиснувши, світить камінь «видувається» потоком повітря в інший резервуар. Однак повітря не може відокремити один маленький камінчик, разом з ним відсівається невелика кількість непотрібної породи. Подальша обробка проводиться вже вручну. Працівники вибирають алмази і видаляють з них забруднення, проводячи «кінцеву доведення».

Потім сировину направляється до Центру сортування, де його поділяють за основними групами і оцінюють. По закінченню цієї процедури алмази направляються на продаж.

Цікаво те, що алмази з різних родовищ мають відмінні ознаки. Поглянувши на дорогоцінні камені, будь-який досвідчений експерт зможе сказати, де їх здобули. Однак це стосується тільки загальних ознак. Кожен алмаз має свої унікальні характеристики і двох абсолютно однакових алмазів не існує. Можна сказати, що алмази - це нестандартний товар, в зв'язку з чим, організованих біржових торгів по них не проводиться. Все це значно ускладнює роботу експертів із сортування та оцінці дорогоцінних каменів.

До уваги приймаються три основні характеристики алмазів: колір, розмір і чистота. Найбільш дорогими вважаються камені «чистої води». Вони не мають вираженого кольору і повністю прозорі. Кожна з характеристик має різні ступені. Залежно від кольору, розміру та інших важливих параметрів, налічується приблизно 8000 можливих позицій дорогоцінного алмазної сировини.