Блакитна мрія

Блакитна мрія

Блакитний топаз - один з найпрекрасніших ювелірних каменів, немов увібрав в себе ясне полуденне небо.

Втім, природні і м'які тони - одне з головних достоїнств топазів будь-яких кольорів і відтінків, що визначала їх незмінну популярність. Адже, незважаючи на дивно різноманітне забарвлення, природний колір цих каменів ніколи не буває яскравим і нав'язливим. У Росії топаз вперше був відкритий в 1722 році на Середньому Уралі в унікальних пегматитах Мурзинки. В Європі за світло-блакитними і безбарвними уральськими топазами в старовину закріпилося прізвисько «сибірські алмази». І небезпідставно. Цей камінь відрізняється високою твердістю (8); за цим показником він поступається тільки діаманту і корундів. Володіє високою дисперсією.

 

Яскравий скляний блиск ограненного топазу близький до алмазному; його щільність (3,53 г / см3) також приблизно дорівнює щільності «самого коштовного каменя». За цю незвичайну вагу в старовину на Уралі топаз так і прозвали «важковаговик». В кінці XVIII століття топази були виявлені і на Південному Уралі в Ільменських горах поблизу Миасса. Великий блакитний топаз вагою близько 300 г був подарований Олександрові I уральським священиком Старцевим. З чуток, імператор дуже дорожив цим каменем. Звичайно, основні родовища знаменитих уральських блакитних топазів давно вироблені. Вже до початку XX століття вони стали справжньою рідкістю і коштували дуже дорого. О.Є Ферсман писав у своїй книзі «Дорогоцінні і кольорові камені Росії»: «Топаз цінується на Уралі дуже високо, і ті часи, коли, як в дев'яностих роках, за карат синього каменю платили по 2 руб., Пройшли, поступившись місцем нечуваними цінами по 5 - 10 і 30 руб. за чистий і густо пофарбований матеріал ».

Але уральські топази завжди цінувалися в першу чергу не як огранений сировина, а як винятковий за красою колекційний матеріал. Тому багато чудові зразки залишилися недоторканими. Вони і донині прикрашають кращі мінералогічні колекції. Ще в 1723 році перше родовище топазів було відкрито на півдні Забайкалля (Борзя). Тут також переважали камені блакитного відтінку.

Чудові зразки блакитного топазу знаходять на Західній Україні в пегматитах Волині. Вперше ці дорогоцінні камені були виявлені тут в 1891 році, але найбільше родовище почали розробляти в 30-і роки минулого століття. У цих місцях нерідко зустрічаються прозорі кристали унікальних розмірів: вага деяких перевищує 100 кг. У Житомирській області (Україна) розташований один з кращих геологічних музеїв світу. Тут зібрані унікальні зразки гірських порід і мінералів Волині. Серед них найчистіший небесно-блакитний топаз вагою 2,11 кг. Цей чудовий кристал зветься «Академік Ферсман».

Блакитні топази ювелірної якості добувають у багатьох країнах світу. Найбільш значущі родовища розташовані в Німеччині (Шнеккенштейн), Зімбабве (Каро), Намібії (Еронго), в ряді регіонів Австралії, в США (Каліфорнія, Мен). Блакитний топаз - офіційна емблема штату Техас. Але головним постачальником топазу на світовий ювелірний ринок уже не одне століття є Бразилія. Не випадково, один із синонімів блакитного топазу - «бразильський сапфір». Здобуті в цій країні камені частіше за інших можна зустріти в ювелірних виробах з топазами. Найбільші родовища знаходяться в штатах Мінас-Жерайс, Баїя, Еспіріту-Санту, Гояс. Саме в цій країні було знайдено багато унікальних прозорих кристалів, з яких вдалося отримати в огранкі найбільші топази у світі, в тому числі і неймовірний блакитний топаз «Марбелла» вагою 1,65 кг. Забарвлення справжнього природного топазу має один непоправний недолік - воне нестійке і блідне від яскравого сонячного світла. Це пов'язано з особливостями будови його кристалів. Сама присутність кольору у деяких мінералів, (в тому числі і у топазів) головним чином пояснюється асиметрією кристалічної решітки. Сонячні промені своєю енергією змінюють внутрішню структуру кристалів і тим самим знебарвлюють їх. Саме тому знайдені на поверхні топази як правило безбарвні, а в мінералогічних музеях особливо чутливі до сонячного світла кристали зазвичай приховані за щільною світлонепроникною тканиною. Правда до блакитних топазів це відноситься меншою мірою, ніж до золотисто-жовтим або рожевим. До того ж, за деякими даними, топази блакитного відтінку іноді відновлюють своє забарвлення після довгого перебування в темряві.

У переважної більшості надходять у продаж блакитні топази, де забарвлення посилено штучно.

Всі ювелірні топази блакитних і синіх відтінків ділять на три основні категорії:

1. Sky Blue (небесно-блакитні) - найбільш світло забарвлені камені; найпоширеніші і відносно недорогі. Тільки серед топазів цій колірній категорії реально можна зустріти в продажу необлагороджені блакитні камені. Залежно від якості і розмірів, їх середня вартість варіює від $ 20 до 100 за карат.

2. Swiss Blue (швейцарські) - дивно гарні блакитні топази з забарвленням середньої насиченості. Камені такого відтінку зустрічаються в природі вкрай рідко, тому їх вартість на порядок вище, ніж Sky Blue. Але практично всі надходять у продаж «швейцарські» топази - облагороджені.

3. London Blue (лондонські) - самі інтенсивно забарвлені. Знахідки кристалів такого кольору поодинокі і ограновані з них каміння унікальні. Тому з упевненістю можна сказати, що у всіх «лондонських» топазів забарвлення посилена опроміненням.

Існує ряд способів зміни або посилення забарвлення топазів. Самий старовинний з них - отжиг в кварцовому піску при температурі близько 500 ° C. Цей метод офіційно був відкритий французькими ювелірами в середині XVIII століття, але за легендою, подібним чином міняли колір топазів ще в античні часи. Зараз в цих цілях замість піску використовують магнезит. Але найбільш часто в наш час застосовуються більш сучасні методи облагороджування. Як правило, вихідним сировиною служать найпоширеніші в природі безбарвні топази. Так, при гамма-опроміненні ізотопами кобальту камені набувають найрізноманітніші кольори і відтінки.

Блакитні топази Sky Blue отримують при електронному опроміненні з подальшим відпалом. Для виробництва самих інтенсивно забарвлених каменів категорії London Blue використовується опромінення нейтронами в ядерному реакторі. В результаті цього методу топази стають радіоактивними, тому перед надходженням у продаж вони «остигають» до зникнення залишкової радіації. Термін такого передпродажного зберігання залежить від інтенсивності забарвлення (а отже, і від тривалості опромінення) і може становити близько року. Блакитні топази середньої колірної насиченості Swiss Blue отримують при комбінованому використанні нейтронного і електронного опромінення. Синтетичні топази навчилися отримувати в 70-і роки минулого століття. Але метод їх виготовлення вимагає занадто високих витрат, істотно перевищують вартість кінцевого продукту. Тому штучні топази поки практично не виробляються. Набагато дешевше облагороджувати безбарвні або слабо забарвлені камені, благо в природі вони поширені досить широко. Топази насиченого блакитного кольору схожі на аквамарин. Розрізнити ці камені найпростіше за допомогою рефрактометра. Блакитний топаз володіє більш яскравою "грою" і блиском; його індекс рефракції (1,61 - 1,62) значно вище, ніж у аквамарина (1,57 - 1,58). Для ідентифікації топазів також використовується спеціальна рідина, в якій «важковаговик» тоне, а схожі на нього, але більш легкі камені залишаються на поверхні.

Вважається що топаз - це камінь оптимістів. Він допомагає в повній мірі відчувати радість життя у всіх її проявах, знаходячи задоволення в повсякденній рутині і суєті. Блакитний топаз допомагає подолати зайву сором'язливість, роблячи людину більш розкутим і товариським. Вважається також, що цей камінь спонукає до творчості та наближує здійснення найзаповітніших бажань. На думку астрологів, блакитний топаз найбільше підходить людям, народженим під знаком Скорпіона.